תג

יום חמישי, אפריל 10

הון ושלטון מוניציפאלי

לברון אדמונד דה רוטשילד, "הנדיב הידוע", זכויות רבות בבניין הארץ. בזכותו הוקמו כאן מושבות, שברבות הימים התפתחו לערים גדולות. משפחת רוטשילד ידועה בתרומתה הרבה ליישובי הארץ, אך יישוב אחד היא השאירה תחת חסותה המלאה והיא מנהלת אותו עד היום כרכושה הפרטי. בחסות המשפחה נהפכה קיסריה לאחד היישובים העשירים בארץ.

במשך השנים הופרה שלוותם של עשירי קיסריה כמה פעמים, ובכל פעם הכסף והקשרים הצליחו לתקן את המצב ולהחזיר אותם לחיי הבועה שלהם. תחילה היה זה הכפר ג'יסר א-זרקא. בתיו התקרבו יתר על המידה לקיסריה. הפיתרון להתקרבות בלתי ראויה זו, בין העשירים לעניים, נמצא בדמותה של חומת עפר גבוהה שהוקמה בין שני היישובים. חומה אשר מסתירה את העוני של ג'יסר א-זרקא והופכת אותו לנוכח-נפקד לגבי שכניו מדרום. כך גם באשר לבניית אזור תעשייה. כפי שהסביר באחרונה ראש עיריית אור עקיבא, אזור התעשייה אמור היה להיות משותף, אך יום אחד החליפו את השלט מ"פארק תעשייה אור עקיבא-קיסריה", ל"פארק תעשייה קיסריה".

איום חמור אף יותר לא איחר לבוא, הפעם מכיוון משרד הפנים, שהצהיר על כוונתו לאחד את קיסריה עם אור עקיבא, שכנתה ממזרח. במשך שנים התהדרו תושבי קיסריה בקרבה הרבה בין היישובים, על שיתופי הפעולה ועל ילדי אור עקיבא הזוכים מדי פעם לחבוט בכדורי הגולף במשטחי הדשא של שכניהם העשירים. פתאום, כאשר מבקשים מהם להתאחד עם שכניהם שאותם הם כה אוהבים, מתברר שהאהבה הזאת תלויה בדבר, וכי תושבי קיסריה לא נלהבים לשתף את שכניהם בכספי הארנונה שלהם ובקבלת ההחלטות לגבי יישובם.

קרן הברון רוטשילד נחלצה לעזרת נתיניה, ושלפה את הקלף המנצח שלה - חוזה החכירה של קיסריה מהמדינה אשר תקף עד 2022. די היה באזכורו כדי שמשרד הפנים, שבזמן האחרון מתמחה בהצהרות גדולות ובמעשים מוגבלים מאוד בכל הנוגע לאיחוד רשויות, ימהר להתקפל ולוותר על איחוד היישובים. זאת בתמורה להסכם, שלפיו תעביר החברה לפיתוח קיסריה מדי שנה 3.5 מיליון דולר ליישובי הסביבה, כאשר חלק ניכר מן הכסף יועבר לאור עקיבא.

הנה חזרנו לימי "הנדיב הידוע", רק שהפעם נדיבותו מקורה לא ברצון לסייע בבניין המדינה, אלא בשאיפה לקנות את עצמאותו משכניו הלא "קיסריים". ולא זו בלבד, אלא שגם חלוקתם של אותם 3.5 מיליון דולר מעוותת, כאשר היישוב העני ביותר באזור, ג'יסר א-זרקא, נאלץ להסתפק בחלק קטן בלבד מן הסכום. "נדיבות" שכזו אסור שתיענה בחיוב על ידי המדינה.

מקרה זה הוא חלק ממגמה הולכת ומתפתחת של הפיכת הפערים המעמדיים והכלכליים בישראל גם לפערים מרחביים. בעלי היכולת מנתקים את עצמם במודע מכלל האוכלוסייה, ומוכנים לקנות בכסף את ההפרדה בינם לבין פשוטי העם. תופעה זו באה לידי ביטוי בהצטופפות בעלי ההון במגדלי היוקרה המנותקים מסביבתם העירונית, כמו גם בהתרבותם של מתחמי המגורים המסוגרים דוגמת ארסוף ודומיה. הון ושלטון (מוניציפאלי) - כבר אמרנו?

המאמר התפרסם הבוקר בעיתון "הארץ".

9 תגובות:

Anonymous אנונימי כתב/ה:

בלי כוונה להיראות קטנוני- זה לא כל כך מפתיע, כשמי שמתיימר להיבחר שוב כראש ממשלה- ושלגמרי במקרה גם עומד בראש מפלגה יעני-סוציאליסטית- מתגורר במגדלים שמסמלים יותר מכל את הניכור, הקפיטליזם הדורסני והניתוק של האליטה הכלכלית מהעם.
בחגיגות -כאילו שהמצב הכללי באמת מעורר רצון לחגוג- שישים למדינת כל עשיריה, כחכחו קצת, ברכו "ברוך שלא עשני פלולה", ושחררו יריקה מקושתת.

12/4/08 01:23  
Anonymous יונתן כתב/ה:

הסתגרות זו של עשירים מאחורי גדרות, המוכרת לנו ממדינות מכובדות כמו ונצואלה והפיליפינים, היא השתקפות (במיקרו) של תופעה גדולה יותר- בריחתה והסתגרותה של ישראל מאחורי גדרות בפני האיזור, בתקוות שווא שכך "יעזבו אותנו".
כמו שניתן לראות בשבוע זה ממש, הגדרות ושבילי הטשטוש לא מרחיקים את עזה מאיתנו. כך גם הפרדה מוניציפלית לא מפרידים את אור עקיבא מקיסריה או מג'סר.

אבל, למרות כל כוחם, אנשי קיסריה אינם ישות מדינית. רצונם בגדרות והפרדות לא נובע רק מהתנשאות, אלא גם מפחד. מי שפרצו לביתו יודע שממשטרת ישראל לא תבוא הישועה. כך גם מי ששדדו אותו במושב מבודד. לי מאוד מובן חוסר הרצון לגור במרחק נגיעה מג'סר א-זרקא בלי חציצה.

עם כל הכבוד לכספם, אין בכוחם של אנשי קיסריה לשנות את גורל ג'סר א-זרקא, אותו כפר שערביי ישראל מחרימים ומנדים את תושביו בשל סיבות גזעניות- היותם צאצאי עבדים. גם אם הם ישקיעו מליונים שם, וראוי שיעשו כך, זה לא מה שיצמצם את חששם. אולם, כאמור, פתרון הגדרות וההפרדות גם הוא לא עוזר. לממשלה הרבה יותר קל לדבר על איחוד רשויות מאשר על שינויים מהותיים באמת.

למרות זאת, אני לא חושב שיש מקום בישראל לסוג יישוב כמו קיסריה שאינו כפוף לרשות מקומית, ויש לאחדו עם אור עקיבא. זה לא באמת יפתור שום בעיה.

12/4/08 01:47  
Anonymous מוטי ברונשטיין כתב/ה:

טוב ויפה, אבל היכן ההתיחסות לתושבי אור עקיבא שידעו יפה מאוד לבלוע את הסוכריה ולוותר על דרישות האיחוד המפליגות, האם לא היה ראוי להתיחס גם לנקודה זו....

13/4/08 19:10  
Anonymous אדם פראירה כתב/ה:

איחוד/מיזוג הרשויות במגזר הערבי יש בו לקדם את הדימוקרטיה ,השקיפות וניהול תקין בישובים הערבים ולמזער אפקט עושק החמולות (אפקט העדר) "שמנהלות" את ענייני התושבים בישובים אלה.
בצורת הניהול הקיימת בישובים הערבים בה הבן של "הראיס" האנאלפאבית במקרה קבלן עבודות עפר ובמקרה זכה במכרז (סיבובי) של עבודות הפיתוח בישוב, והבן דוד שלו במקרה בוגר לטביה שסיים תואר 3 בהצטיינות בחינוך שמוממן בכספי משלם המיסים, והוא במקרה מנהל מחלקת החינוך,והבן דוד קיבל פטור מארנונה ,וההוא תבע את הרשות המקומית וזכה בפיצויי הלנת שכר מלאים שבמקרה עו"ד הרשות הוא הבן דודה של סבתא שלו...והבן דוד השני הוא מנהל בית הספר...מוטציות שמשכפלות עצמן!וכיוצ"ב תארים ותפקידים ,לא פלא שהביוב עדיין זורם וימשיך לזרום בשפע ברחובות הישובים הערבים ולא במקרה הרשויות הערביות סובלות מגירעון מתמיד וממשיכות לזהם לתושבים את החיים ואף את הסביבה.
הגיע הזמן ששר הפנים יאמץ את רעיונו הגאוני של מר נתניהו וימגר תופעה זו וכך אפקט הדומינו של החמולה ירד ואפקט העדר יומזערו.
או לחלופין יש לבטל את השלטון המקומי בישובים הערבים וקודם להשקיע בחינוך לדימוקרטיה ואז לשקול זאת מחדש!

19/4/08 22:04  
Anonymous אנונימי כתב/ה:

קראתי את התגובות
לאיש מהמגיבים אין מושג בנושא בו הם שחים.
חוזה בין המדינה לחברת קיסריה, גם אם תושבי קיסריה היו מתים להפר, לא ניתן. פשוט-זה חוזה חתום.
גם העובדות המוזכרות בכתבה אינן נכונות. את האיחוד יזם ח"כ גבאי. הוא, כרבים מנציגינו בכנסת, אינם יודעים חוק מהו. אינם שומרי חוק. אינם מעריכים הסכמים. כך, למרות ההסכם האמור, הוא מנסה להפוך את קיסריה לאור עקיבא.
אמת, בקיסריה גרים אנשים אמידים, בעלי יכולת. במעמדם זה הם זכו בזכות ולא בחסד. איש מהתושבים לא איים באקדח לרקת הברון כדי לזכות במגוריו בקיסריה. אנשים אלה שילמו עבור רכושם במיטב כספם.
אין בכך כל רע ו/או עברה.
בל נשכח שאנשים אלה גם נושאים בנטל פיתוח וניהול המדינה. כל אחד בתחומו.
לאנשים כאלה מגיע תנאים כרוחם וכהחלטתם.
כל שעומד לנגד עיני התובעים הוא הכסף.
מצד אחד הם מזלזלים בכסף ומצד שני הם רעבים לו.
כל אחד יחיה בתחומו. הזיווג בין קיסריה לאור עקיבא לא יעלה יפה כשם שאיחוד בין אור עקיבא לג'יסר א-זרקא ייכשל וכשם שהאינטגרציה בחינוך נכשלה כשלון חרוץ.
כסף קל שיגיע לידי עירית אור עקיבא, יבוזבז במהירת ובקלות בו הוא התקבל.
אילו היו מציעים לאחד בין אור עקיבא לקיסריה כאשר הניהול בידי חברה מסחרית, דוגמת החברה לפיתוח קיסריה, היה הדבר, אולי, בר ביצוע. תושבי קיסריה יתנגדו ככל יכולתם להחלת, כל עוד ההסכם בתוקף, שלטון העסקונה ה"אור עקיבא"ית על קיסריה.
כללית, מוצע למשרד הפנים לבדוק הצעותיהם לאיחוד רשויות בשבע עיניים כדי למנוע בזיון בעתיד.

20/4/08 16:56  
Anonymous אנונימי כתב/ה:

לא, כי אתה נשמע ממש משפטן.

ומעבר לבורות המשפטית שלך בנושאי "חוזים", לא יזיק לנמק קביעות כמו "זה לא יעלה יפה". למה, כי אתה אמרת?

20/4/08 22:32  
Anonymous מוטי כתב/ה:

"בל נשכח שאנשים אלה גם נושאים בנטל פיתוח וניהול המדינה. כל אחד בתחומו."

מעבר לכך שזו טענה מתנשאת ושגויה עובדתית, אני מוצא אותה מעניינת לאור העובדה שחצי מהווילות בקיסריה שייכות לתושבי חוץ ואילו החצי השני משמש כיחידות השכרה לאירועים ולמסיבות רווקים....

כן מעניין שכשזה מגיע ללימודים בתיכון המעולה באור עקיבא (מקום ראשון בארץ בזכאות לבגרות)טענת "כל אחד בתחומו" נזנחת....

תן לי לנחש - תושב קיסריה?

21/4/08 16:26  
Anonymous אנונימי כתב/ה:

אנונימי יקר
"בל נשכח שאנשים אלה גם נושאים בנטל פיתוח וניהול המדינה. כל אחד בתחומו.
לאנשים כאלה מגיע תנאים כרוחם וכהחלטתם."

נניח לרגע כי זה נכון, ורק לרגע, שהרי לא כל מי ש"עשיר" "נושאים בנטל פיתוח וניהול המדינה". זוהי ספקולציה שנובעת ממנה שנאת עניים. שהרי אלו חו"ח לא נושאים בנטל פיתוחה וניהולה של המדינה.
כמה שנאת עניים נוטפת מתגובתך.
האם אתה מתכוון לנשיאה בנטל המדינה בנוסח דיין "אחרי לקרב" ואז "אחרי למיטה"? או שמא בנוסח בארנבוים-גלבוע http://www.haokets.org/article.asp?ArticleID=2560
?
מעניין.
האם העושק הנהוג היום במקומותינו של שכר רעב הוא הוא הנשיאה בנטל המדינה וניהולה בשבילך?

ובאמת, אתה חושב, ש"לאנשים כאלה מגיע תנאים כרוחם וכהחלטתם"?
מעניין... ספר לנו על זה...
כלומר נשיאה בנטל פקאקט, העיקר שיתנו להם תנאים כרוחם והחלטתם?
אז איזה נטל ואיזה נעליים?
עשה טובה, אם לקחת תפקיד בפיתוח המדינה זהו "נטל" בשביל, ועליו מגיע לך "תנאים כרוחך והחלטתך" אל תישא לי בנטל ואל תעזור. הנח לי במנוחה ושמור אותי מאוהבי.

שכחת להוסיף את המשפט האלמותי: "בזכות יושבי קיסריה יש לתושבי אור עקיבא עבודה בנקיון."
תודה, באמת.
מתי מנשקים לך את הרגליים? מחר ב-17:00?
יופי, אני באה.

נחמדה קביעתך: "חוזה בין המדינה לחברת קיסריה, גם אם תושבי קיסריה היו מתים להפר, לא ניתן. פשוט-זה חוזה חתום."
כאילו חוזים לא ניתן לשנות כבחירה או כצו של המדינה. פשוט, אתם מבינים, זוהי גזירה משמיים.
חסוך מאיתנו.

אלמונית

18/5/08 03:24  
Anonymous HTC כתב/ה:

על מה המהומה הגדולה? תופעה זו של פערים עצומים קיימת כבר המון שנים בכל רחבי העולם, אנחנו לא המצאנו את הגלגל וכנראה שגם לא נוכל לעצור אותו...בואו נתפקד בבעיות יותר מהותיות וננסה לשקם את החלשים ולעזור..העשירים תמיד יהיו והפערים תמיד יהיו גדולים

16/7/11 11:24  

הוסף רשומת תגובה

שימו לב! פרסום תגובה הינו על אחריות הכותב/ת בלבד. מערכת הבלוג אינה עורכת ו/או מבקרת את התכנים לפני פרסומם. אנא הפעילו ריסון עצמי והיזהרו מפני הוצאת לשון הרע או כל הפרת חוק אחרת.  

חזרה לעמוד הבית >>